Wesprzyj Kasę | O działalności Kasy | Przekaż 1% | Przekaż darowiznę

W tym roku mija 130 lat od założenia w roku 1881 Kasy im. Józefa Mianowskiego – instytucji, która w okresie niewoli, a potem aż do roku 1951 nieprzerwanie służyła nauce i kulturze poprzez wspieranie badań i wydawanie publikacji. Historia Kasy to historia polskiej nauki i kultury.

Krakowskie Przedmieście w Warszawie. W tle Pałac Staszica - siedziba Kasy im. Mianowskiego

Krakowskie Przedmieście w Warszawie. W tle Pałac Staszica – siedziba Kasy im. Mianowskiego

Choć czasy się zmieniają cele i działalność Kasy pozostają te same – wspieranie działalności naukowej poprzez fundowanie stypendiów i publikacje wydawnictw. Fundacja, tak jak 130 lat temu, tak i teraz zajmuje się pomocą dla badaczy i naukowców realizujących ważne cele naukowe. Każda złotówka przekazana na działalność Kasy to wkład w rozwój nauki i kultury.

Teraz także i Ty możesz mieć swój j udział we wspieraniu polskiej nauki. Przekaż na rzecz Fundacji darowiznę wpłacając dowolną kwotę. Każda, nawet najmniejsza wpłata, przełoży się na realną pomoc dla działalności Kasy.

Będziemy bardzo wdzięczni każdej osobie, która zechce – znając naszą tradycję i działalność, bądź też poznawszy ją poprzez tę stronę internetową – skorzystać z opisanej wyżej możliwości i przekazać swoją darowiznę na rzecz Kasy im. Józefa Mianowskiego.

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski

 

W wolnem państwie polskiem nauka nie może być wyżebrana, podpatrzona, przemycana, musi by polska. Nauka – to przeczyste, wysokie jezioro w górach, niebiosa nieskończoności odbijające, musi być nasz, własne, ojczyste.

Posiadamy instytucję temu właśnie celowi służącą, założoną w mrokach niewoli przez ojców czcigodnych i przekazaną nam, którzy żyjemy w słońcu bezgranicznej, złotej wolności. I dziś oto ta właśnie instytucja – nie posiadamy dostatecznych środków.
Ratujmy! Wspierajmy! Stwórzmy na nowo Kasę imienia Mianowskiego

Stefan Żeromski: Sprawa Kasy Mianowskiego, Warszawa 1924.