PROGRAM STYPENDIALNY
„Fellowships Research & Experience II” to program stypendialny skierowany do osób z następujących krajów: Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Rosji zainteresowanych przeprowadzeniem projektów naukowo-badawczych w Polsce.

Celem programu jest wsparcie inicjatyw badawczych służących dzieleniu się z osobami z powyższych krajów polskimi doświadczeniami we wprowadzaniu zmian systemowych, gospodarki wolnorynkowej, formuły państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego. Sprzyjać ma to zaangażowaniu zagranicznych stypendystów we wspólne projekty naukowo-badawcze z polskimi partnerami. Realizacja programu odbywa się poprzez staż naukowo-badawczy oraz staż zawodowy. Staże odbywają się w porozumieniu z polskimi uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi. Stypendyści kierowani są zgodnie z tematyką prowadzonych przez nich badań do ośrodków, z którymi pragną nawiązać współpracę bądź/i wspólnie realizować projekt badawczy. Pobyt stypendysty w Polsce trwa od 2 do 6 miesięcy. Wysokość stypendium wynosi 2000 PLN miesięcznie.
W ramach stypendium po odbyciu stażu naukowo-badawczego możliwe jest odbycie przez stypendystę stażu zawodowego w wybranej instytucji (np. w ministerstwie, instytucji samorządowej, organizacji pozarządowej, w mediach) w Polsce.
Temat pracy badawczej realizowanej w ramach stażu naukowo-badawczego obejmować powinien jedną z niżej wymienionych dziedzin:
- ekonomia i zarządzanie
- administracja publiczna (rządowa i samorządowa)
- administracja biznesu
- prawo
- nauki społeczne
- nauki polityczne i stosunki międzynarodowe
- polityka rozwojowa i pomoc humanitarna
Kandydaci ubiegający się o stypendium powinni spełnić następujące wymogi formalne:
- posiadanie obywatelstwa i miejsca zamieszkania w jednym z krajów objętych programem;
- posiadanie wykształcenia pełnego wyższego (tytuł magistra);
- znajomość języka polskiego lub angielskiego umożliwiająca korzystanie z zajęć akademickich, realizację projektu badawczego lub pisanie pracy badawczej.
Kandydaci zobowiązani są do przesłania drogą elektroniczną lub pocztową:
- wypełnionej ankiety stypendialnej;
- projektu pobytu naukowo-badawczego, który ma być realizowany w Polsce, zgodnie ze wzorem wskazanym w ankiecie zgłoszeniowej;
- fotografii
- 2 rekomendacji dla kandydata od uznanych autorytetów naukowych (polskich i/lub zagranicznych);
